Kam směřujeme: naše plány a vize
František Boháček
Ústřední ředitel ČSSZ
„ČSSZ soustavně usiluje o to být moderní, efektivně fungující, stabilní a důvěryhodnou institucí. Chceme svěřené agendy vykonávat na vysoké úrovni, poskytovat kvalitní a klientsky přívětivé služby a mít stabilní, odborně erudovanou zaměstnaneckou základnu. I přes dosavadní úspěšné projekty, jako je eNeschopenka, Informativní důchodová aplikace IDA či třeba Žádost o důchod online, máme vize a řadu plánů do budoucna. Stále se posouváme dál, nebojíme se nových výzev a reagujeme na aktuální požadavky, které přináší společenský vývoj, nová legislativa i nové technologie. Ve svém úsilí navazujeme na práci našich předchůdců. Ti již před sto lety nastavili jasný směr, kterým kráčíme i my. Jsem opravdu hrdý na to, že můžu stát v čele úřadu s tak bohatou historií, a můj velký dík patří všem zaměstnancům, kteří v průběhu celého století budovali dobré jméno našeho sociálního pojištění.“
Jaké jsou naše cíle pro nejbližší období?
Chceme kompletně elektronizovat celý systém důchodových agend, aby vyřizování důchodů i všech souvisejících důchodových záležitostí (jako je vyplácení důchodů v rámci České republiky i do zahraničí, přepočty důchodů, valorizace aj.) probíhalo moderně, rychle a spolehlivě.
Připravujeme elektronizaci dalších dávek nemocenského pojištění, aby se stejně jako dnes nemocenské automatizovaně a s minimální zátěží klientů vyřizovaly všechny tyto dávky, tedy i peněžitá pomoc v mateřství, vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství, otcovská, ošetřovné a dlouhodobé ošetřovné.
Pracujeme na zjednodušení plnění povinností a administrativních postupů pro podnikatele a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a neustále se snažíme zefektivňovat výběr pojistného.
Velké změny chystáme v oblasti lékařské posudkové služby (LPS). Cílem komplexní elektronizace agend LPS je především zefektivnění posuzování zdravotního stavu. Letos nově vzniklý Institut posuzování zdravotního stavu (IPZS) bude zajišťovat rychlé a nezávislé posuzování v souladu s nejnovějšími poznatky lékařské vědy.
V budoucnu bude ČSSZ vyřizovat také všechny dávky podmíněné dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem, které dosud vyřizoval Úřad práce ČR. Posuzování zdravotního stavu a rozhodování o dávce tak bude provádět jeden úřad, což bude přehlednější, jednodušší a především rychlejší.
Plánujeme rozšiřování nabídky služeb zejména prostřednictvím ePortálu ČSSZ, další rozvoj výměny informací a dat s ostatními úřady a institucemi, rozšiřování mezinárodní a evropské spolupráce při elektronické výměně údajů o sociálním zabezpečení.
Snažíme se, aby naše online služby včetně elektronických formulářů byly uživatelsky přívětivé a srozumitelné, abychom občanům, podnikatelům i zaměstnavatelům v oblasti sociálního zabezpečení co nejvíce usnadnili postupy a snížili administrativní zátěž a čas strávený při komunikaci s úřadem.
Pracujeme na rozvoji klientského přístupu a servisu. Usilujeme o zrychlování správního rozhodování, snižování počtu stížností, námitek a soudních sporů. Uplatňujeme otevřený a vstřícný přístup ke klientům, veřejnosti i médiím. Naším cílem je průběžně monitorovat spokojenost klientů, pružně reagovat na jejich potřeby a podněty, poskytovat jim srozumitelné a aktuální informace a nabízet kvalitní poradenství a servis moderními způsoby, jako jsou např. odborné online konzultace.
V dlouhodobém výhledu nás čeká realizace řady změn, které přinese připravovaná důchodová reforma. Kromě vlastní implementace nových procesů a postupů bude naším důležitým úkolem tyto změny a jejich konkrétní dopady srozumitelně a jasně vysvětlit veřejnosti i klientům.
Chceme být moderním zaměstnavatelem, který obstojí v konkurenci s komerční sférou. Proto se věnujeme efektivnímu řízení, dbáme na funkční organizační uspořádání a stálý rozvoj a vzdělávání zaměstnanců. Elektronizujeme personální procesy, ověřujeme spokojenost zaměstnanců a stále zdokonalujeme podmínky pro slaďování jejich pracovního a osobního života.
K dosažení všech našich cílů budeme plně využívat nové technologie včetně umělé inteligence i lidský kapitál, neboť ani jeden faktor nemůže optimálně fungovat sám o sobě, ale musí se navzájem prolínat a doplňovat. Věříme, že ve vzájemné synergii nám všem přinesou ty nejlepší výsledky.