Digitalizace je klíčovým prvkem našeho úsilí o zjednodušení administrativy a zlepšení služeb pro klienty. Šetří čas, peníze, zjednodušuje dokládání a zrychluje vyřizování žádostí. Cesta k uvedenému komfortu pro naše klienty sice nebyla snadná, přesto ale byla a je úspěšná! A je to cesta, kterou chceme jít i v dalších letech – vaše pohodlí je pro nás důležité.
Ještě před rokem 1990 byl důležitým milníkem rok 1981 a zavedení on-line přístupu našich referentů na ústředí správy důchodů k datům v evidenci důchodů a možnosti výpočtu důchodu s využitím terminálové techniky. Když pak pomineme nutnost sjednotit úroveň automatizace několika různých pracovišť, která byla po sametové revoluci sloučena do nové ČSSZ, dalším významným milníkem se v druhé polovině 90. let stala možnost elektronicky uložit a zobrazovat originální dokument prostřednictvím naskenování. Díky tomu jsme postupně v letech 2001 až 2003 všechny nárokové podklady uložené v ČSSZ převedli do elektronické podoby a spravujeme je v databázích v datovém úložišti.
Další zásadní změnu přinesl rok 1997. Lokální sítě LAN jsme postupně nahradili sítí WAN, terminály jsme nahradili PC systémy a centrála v ústředí tak mohla online přenášet a sdílet data s územními pracovišti. V roce 2002 zasáhly některá pracoviště ČSSZ povodně. Vodou poškozené podklady pojištěnců musela ČSSZ zachránit. Osvědčila se digitalizace v netradiční formě. K danému pracovišti ČSSZ přijel speciální kamion, v jehož útrobách byla digitalizační linka. Do elektronické podoby zaměstnanci převedli 850 451 dokumentů, a to včetně těch, které byly v důsledku poškození vodou pro lidské oko prakticky nečitelné. Toto řešení získalo dokonce ocenění na prestižní konferenci Connection 2003 v USA.
Roku 2004 přešla ČSSZ na roční online zasílání evidenčních listů důchodového pojištění, a pro sběr dokladů využila transakční části tehdejšího Portálu veřejné správy. Později však vytvořila své vlastní rozhraní pro elektronická podání a ePortál ČSSZ. Nový portál byl financován z prostředků EU a úspěšně spuštěn do provozu v roce 2013.
Náhled ePortal ČSSZ
Bezpečná internetová aplikace na adrese eportal.cssz.cz je určena pro široké spektrum uživatelů. Umožňuje komunikaci s orgány veřejné moci, ale hlavně s klienty – a to buď prostřednictvím systému datových schránek, nebo pomocí identity občana, například bankovní identity.
Využijí ho především pojištěnci, tedy zaměstnanci a důchodci, ale také osoby samostatně výdělečně činné, zaměstnavatelé a v neposlední řadě poskytovatelé zdravotních služeb. Prostě vy všichni, kdo pracujete nebo podnikáte na území ČR, nebo ti vás, kterým ČSSZ vyplácí některou z dávek důchodového či nemocenského pojištění.
K výhodám ePortálu bezesporu patří integrované formuláře, či v případě důchodových služeb předvyplněné informace o dobách pojištění, dosažených výdělcích a počtu vyloučených dob, které má o vás ČSSZ v evidenci. Odhad starobního důchodu je vypočítáván s ohledem na parametry v daném roce. ePortál obsahuje také automatickou kontrolu vyplnění tiskopisu – máte tak jistotu, že jste vše řádně vyplnili. V současné době nabízí ČSSZ svým klientům široké spektrum online služeb, které stále rozšiřuje, přičemž mezi nejvyužívanější patří eNeschopenka, informace o zaplacených zálohách na důchodové pojištění OSVČ nebo Informativní důchodová aplikace.
Od roku 2020 mohou lékaři vystavovat neschopenky online. A tak pokud jste nemocní, můžete směle hodit starost o nemocenské dávky za hlavu a soustředit se především na své uzdravení. Zaměstnavatelé i zaměstnanci mají díky eNeschopence okamžitý přístup k aktuálním údajům a ČSSZ může žádosti zpracovávat efektivněji. Nikdo nemusí chodit s formuláři na úřad či posílat doklady poštou. Elektronická neschopenka tak výrazně zjednodušuje proces hlášení a správy nemocenských dávek. Úspěšnost systému dokládají čísla: od zavedení služby už bylo vystaveno přes 11 milionů eNeschopenek.
Tento inovativní projekt získal ocenění v 18. ročníku soutěže IT projekt roku – každoročně organizované Českou asociací manažerů informačních technologií (CACIO) a stal se jejím absolutním vítězem. Dále obdržel ocenění Český zavináč a v estonském Tallinu pak zvláštní ocenění ISSA za řešení a implementaci.
Od roku 2021 pomáhá IDA zjednodušit a zpřístupnit informace o budoucím důchodu široké veřejnosti. Díky ní snadno a rychle zjistíte předběžnou výši svého důchodu nebo si zkontrolujete evidované doby pojištění. IDA totiž využívá seznam údajů o dobách pojištění a vyměřovacích základech (včetně vyloučených dob) uložených v evidenci ČSSZ. A pokud zjistíte, že vám některé údaje chybí, můžete je pro ukázku vložit. Vámi takto doplněné informace jsou však využity pouze jednorázově pro danou službu a nejsou ukládány do evidence ČSSZ – chybějící informace musíte řešit s příslušnou OSSZ. Cílem je ukázat informaci o celkové době pojištění a odhad výše starobního důchodu maximálně reálně.
Do poloviny roku 2024 byla aplikace spuštěna již více než 2,5milionkrát.
Využití IDA prokazatelně zvýšilo zájem občanů o dohledání chybějících dokladů o dobách pojištění a jejich doplnění do evidence ČSSZ a IDA se tak stala jedním z nejdůležitějších nástrojů pro plánování důchodového zabezpečení v České republice.
V roce 2022 byla oceněna jako IT projekt roku. Podruhé v řadě se ČSSZ stala absolutním vítězem.
Jak funguje IDA se dozvíte v krátkém videu:
Zásadní inovaci v oblasti důchodového pojištění přinesla koncem roku 2023 také možnost podat žádost o důchod online. Díky ní můžete pohodlně a bezpečně zažádat o starobní, invalidní i pozůstalostní (tj. vdovský, vdovecký a sirotčí) důchod, bez nutnosti osobní návštěvy pobočky. Do září 2024 bylo prostřednictvím této služby podáno více než 10 tisíc žádostí.
I tato služba získala přes velkou konkurenci v roce 2024 ocenění IT projekt roku. Je tak dalším důkazem o průběžné modernizaci služeb ČSSZ a schopnosti přiblížit je potřebám občanů v digitální době.
Podrobnosti k Žádosti o důchod online se dozvíte v následujícím videu:
Myslíme ale i na vás, kteří internetu příliš neholdujete. Každý rok proto tiskneme aktualizovanou Příručku budoucího důchodce. Dočtete se v ní, kdy máte nárok na důchod, jak o dávku požádat, a další praktické tipy, rady a modelové výpočty. Prostě všechny potřebné informace, které potřebujete znát o důchodovém pojištění. Příručka je zdarma k dispozici na našich pracovištích.