Česká škola sociální politiky

V mezinárodním porovnání patřilo prvorepublikové Československo v rámci sociálního pojištění mezi ty nejrozvinutější státy. Působilo zde mnoho odborníků zabývajících se sociální politikou, jejichž filozofie ovlivnila řadu nejen evropských států. Hovoří se o české škole sociální politiky, která zdůrazňovala zodpovědnost jedince za svou budoucnost. Mezi význačné osobnosti patřili především Tomáš Garrigue Masaryk, Karel Engliš nebo Albín Bráf, ale i celá řada dalších. Po vzniku Československa začali teorii sociální politiky převádět do praxe zejména tři žáci svých předchůdců: Lev Winter, Josef Gruber a Gustav Habrman, kteří se střídali na pozici ministra sociální péče.

Moderní českou sociální politiku jako první formuloval český národohospodář Albín Bráf (1851-1912), který stál u založení Zemské banky nebo Národohospodářského ústavu. Napsal dvě významné studie, které v českých odborných kruzích otevřely otázky sociální ochrany, a to „Almužna a mzda“ (1883) a „Sociální politika států evropských" (1895). V první stati reagoval na vznik německého pojištění v Rakousku a zdůvodňoval výhody sociálního pojištění. Apeloval na reformu chudinské péče a její nahrazení dělnickým pojištěním. Národohospodář Karel Engliš (1880 – 1961) už tehdy v knížce „Sociální politika" vyložil jako první ucelenou teorii sociální politiky, kterou vnímal zcela moderně, netradičně a neomezoval ji jen na tzv. dělnickou otázku. Jeho analýzy končí podporou sociálního pojištění jako nástroje, jenž respektuje svobodu podnikání a chrání i ty, kteří neúčastí na tomto podnikání trpí. Definovat sociální politiku pomohly zásadním způsobem také úvahy o sociálních otázkách našeho prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka (1850–1937) z přelomu 19. a 20. století. Byla to především jeho „Otázka sociální“, kterou sám považoval za teoretické vyvrácení marxismu. Masarykův slovník naučný, vydaný ve 30. letech, definuje sociální politiku jako „snahu uspořádati společenský řád tak, aby zájmy jedinců v lidské společnosti byly uspokojovány způsobem trvale prospěšným celku“. Takto také pohlížela na sociální politiku Masarykova první republika. Zásluhu na tom měl i Sociální ústav Československé republiky, který byl zřízený v roce 1920 při Ministerstvu sociální péče v Praze k podpoře jeho činnosti a pro vědecké řešení sociálněpolitických otázek.

Významné osobnosti

Václav Johanis

Foto: Archiv © NADACE LANGHANS PRAHA. www.langhans.cz

Václav Johanis (1872–1939)

Český a československý politik, meziválečný ministr, poslanec a senátor Národního shromáždění za Československou sociálně demokratickou stranu dělnickou.

„Všeobecně však nutno se stanoviska dělnického vyzvednouti význam pojištění invalidního a starobního po stránce sociální. Také u nás lze předpokládati, že pojištění bude několikráte více poskytovati invalidních rent než rent starobních. Při úmrtí dělníka po vypracovaných 10, 20, 30 letech zaručuje zákon ženě za určitých okolností, když bude do jedné třetiny k práci neschopna, rentu vdovskou a dětem do 17 let za každou cenu rentu sirotčí s příspěvky státu.“
JUDr. Lev Winter

Foto: Archiv © NADACE LANGHANS PRAHA. www.langhans.cz

JUDr. Lev Winter (1876–1935)

Český a československý politik a ministr československých vlád a poslanec Národního shromáždění za Československou sociálně demokratickou stranu dělnickou. V roce 1920 založil Sociální ústav RČS pro studium sociálních věd, jehož ředitelem byl až do své smrti.

„Přiznávám beze všeho, že sociálně pojišťovací zákonodárství má za následek a musí míti za následek jisté zatížení a že toto zatížení nemůže zůstati bez vlivu na hospodářství. Proto již od počátku existence republiky domáhal jsem se na Mezinárodním úřadu práce, aby tuto otázku začal řešiti tak, aby stát takový, jako jsme my, byl chráněn mezinárodním zákonodárstvím proti, možno říci, nekalé soutěži zahraniční. Myšlenka ta u Mezinárodního úřadu práce nalezla ohlasu, takže již na loňské konferenci se začalo o některých problémech sociálního pojištění v Mezinárodním úřadě jednat.“
prof. JUDr. Josef Gruber

Foto: Archiv © NADACE LANGHANS PRAHA. www.langhans.cz

prof. JUDr. Josef Gruber (1865–1925)

Český ekonom, profesor národohospodářství na právnické fakultě Univerzity Karlovy, v letech 1920-21 ministrem sociální péče. Stál u zrodu Technického muzea Království českého a po vzniku republiky Státního úřadu statistického.

„Dělnictvo brání se, aby jeho pojištění invalidní a starobní bylo slučováno s pojištěním maloživnostnickým v jediné organisaci pojišťovací, protože risika dělnická jsou při pojištění starobním a invalidním daleko lepší než risika osob samostatných (odpadávají ti, kdož z dělníka přecházejí do samostatných povolání, živnostnictvo je nutně průměrem staršího věku než dělnictvo), takže by dělnictvo (a jeho zaměstnavatelé) vlastně připláceli na pojištění samostatných. Pojetím samostatných osob a tím i jejich spolupracujících příslušníků rodinných vnikl by do sociálního pojišťování moment proměnlivý, aleatorický, který by úplně vylučoval klidný a finančně stabilní rozvoj sociálního pojišťování.“
Gustav Habrman

Foto: Archiv © NADACE LANGHANS PRAHA. www.langhans.cz

Gustav Habrman, psáno též Haberman (1864–1932)

Český a československý politik, poslanec, senátor a ministr vlád Československé republiky za Československou sociálně demokratickou stranu dělnickou.

„Nastala nová doba. Doba nové kultury a morálky. Zrodilo se nové nazírání na úkoly organisované společnosti a povinnosti moderního státu. Silou změněných hospodářských, výrobních a sociálních poměrů vznikl, počal se uplatňovati, vyvíjí se stále a vzrůstá do kodexu národů a států nový právní řád, sociální právo, stanovící mocí zákona a pomocí prostředků státních ochranu práce a pracovní právo.“
prof. JUDr. Albín Bráf

Foto: Archiv © NADACE LANGHANS PRAHA. www.langhans.cz

prof. JUDr. Albín Bráf (1851–1912)

Český právník, vysokoškolský profesor, národohospodář, politik a novinář.

„Jest to souvislost prakticky nejzávažnějšího způsobu almužny, totiž pravidelné veřejné podpory chudinské, se mzdou vrstev dělnických majících výdělky poměrně nejmenší. V čem ona se zakládá, kterak jest věcně nesprávna a socialně nebezpečna, poznáno vědeckými pracemi našeho století.“
prof. JUDr. Karel Engliš

Foto: Archiv © NADACE LANGHANS PRAHA. www.langhans.cz

prof. JUDr. Karel Engliš (1880–1961)

Český ekonom a politik, několikanásobný ministr financí, první rektor Masarykovy univerzity (1919–1920) a rektor Univerzity Karlovy (1947–1948). V roce 1991 byl in memoriam oceněn Řádem Tomáše Garrigua Masaryka 3. třídy.

„My známe peněžně i reálně, kolik dělník a kolik zaměstnavatel bude platiti na sociální pojištění. Ale za rok, za dva, za 10 roků to budeme věděti ještě jen peněžně, reálně již to věděti nebudeme, protože při všech fluktuacích mezd a cen nastane přesun dnešních břemen, takže budeme na konec viděti, že musí podnik odváděti takovou a takovou část pro tento účel, ale jak jest tato část rozdělena na spotřebitele, na dělníka a podnikatele, věděti nebudeme.“
prof. PhDr. Tomáš Garrigue Masaryk, dr. h. c. mult.

Foto: Archiv © NADACE LANGHANS PRAHA. www.langhans.cz

prof. PhDr. Tomáš Garrigue Masaryk, dr. h. c. mult. (1850–1937)

Filozof, sociolog, pedagog, spisovatel a politik, první prezident Československé republiky (1918–1935).

„Ovšem i politika hospodářská je podřízena etice. Etika stanoví hlavní účely životní, stanoví tedy také účely a cíle sociálněpolitické a hospodářské; a rozumí se, že je stanoví a stanovit má se znalostí poměrů sociálních a hospodářských. Pravím-li, že všecky praktické vědy mají být etice podřízeny, míním tím to, že každý čin, každé jednání (nemluvím tu o jednání irelevantním) má být mravné, jako každé myšlení má být logické.“